Teplicko-adršpašské skály

 

Ve skalních městech v okolí Adršpachu a Teplice nad Metují lidé dříve nacházeli útočiště a ochranu před nebezpečím, hlavně v době válek. Teprve roku 1700 sem začali cestovat první průkopníci turistiky. Nejstarší vyobrazení Adršpašských skal je z roku 1739. Skalní města obdivovala řada známých osobností, například královna Luisa, hrabě Špork z Kuksu, císař Josef II. a další. Roku 1824 vznikl v prostoru skal velký požár, který trval několik týdnů a jemuž padl za oběť takřka všechen lesní porost. Teprve tehdy se stala skalní bludiště prostupnější. V prvních desetiletích 19. století zde začali majitelé panství budovat první síť turistických stezek. Turistický okruh skalním městem je dlouhý 3,5 km a jeho projití trvá přibližně tři hodiny.

Teplicko-ardšpašské skály
Vzdálenost: 40 km
Kontakty: www.adrspach.cz
tel.: 491 586 012
 
 

ZOO Dvůr Králové nad Labem

 

Zoo Dvůr Králové má více než 60letou historii. Během této doby se změnila z původního malého zoo koutku v jednu z největších zoologických zahrad v Česku a jednoho z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat na světě. V současné době dosahuje královehradecká zoo výjimečných světových úspěchů v chovu nosorožců, žiraf, buvolů, zeber a řady druhů antilop. Počtem držených zvířat je největší zoo u nás a je jednou z nejznámějších i nejslavnějších českých zoologických zahrad. Zároveň je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě a patří mezi nejkrásnější zoo Evropy i světa. Jako jediná v Česku nabízí v létě (květen – září) Africké safari, v němž návštěvníci projíždějí ve speciálně upravených safari busech, nyní i ve vlastních autech, mezi volně vypuštěnými zvířaty – kopytníky a ptáky. Zoo Dvůr Králové dále nabízí zážitkové programy, například: ošetřovatel v zoo, večerní safari, zoo zadními vrátky, po zoo s průvodcem nebo nabízí i svatbu v zoo.

ZOO Dvůr Králové nad Labem
Vzdálenost: 33 km
Otvírací doba: květen – září (denně: 9–18 hodin)
Kontakty: www.zoodvurkralove.cz
tel.:499 329 515
 
 

Náchod

 

Město Náchod se nachází na obou březích řeky Metuje a je přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem. V samotném centru města se nachází celá řada historických staveb – renesanční zámek s francouzskou zahradou (viz. Hrady a zámky), gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice, budova poštovního úřadu a další. Je to město s vlastním pivovarem, ale i ojedinělým komplexem vojenského opevnění z roku 1938. Nedaleko se nalézají lázně Běloves s minerálním pramenem Ida.

Město Náchod
Vzdálenost: 48 km
Kontakty: www.mestonachod.cz
 
 

Česká Skalice

 

Dnešní Česká Skalice má 5 440 obyvatel, v letních měsících se s přílivem turistů toto číslo zdvojnásobí. Kromě přírodních krás, historických památek a památných míst spojených se jménem spisovatelky Boženy Němcové naleznete v České Skalici a okolí mnoho zajímavých míst k odpočinku i vhodných míst ke sportovním výkonům. Město prolíná několik atraktivních cyklotras, řada turisticky značených cest. V blízkém okolí najdete několik naučných stezek. Údolní nádrž Rozkoš má rozlohu 800 ha a průměrnou hloubku 10 m. Při silnici z České Skalice do Náchoda se rozkládá Autokempink Rozkoš s celoročním provozem. Návštěvníci zde naleznou letní kino, restauraci, hotel, stánky s rychlým občerstvením, minigolf, půjčovnu kol a sportovních potřeb, vodní tobogán, saunu a dětské hřiště. V kempu si lze zakoupit rybářskou povolenku, mezi rekordní úlovky patří metrové štiky a více než desetikilogramoví kapři. Za zmínku dále stojí i Vojenský hřbitov u Zlíče , který je unikátním hřbitovem připomínající nám svými pomníčky a hroby padlých vojáků bitvy, které se na území České Skalice udály. Nejvýznamnější skalická bitva proběhla 28. 6. 1866 mezi pruskými a rakouskými vojsky. V České Skalici se nachází také muzeum Boženy Němcové a Textilní muzeum (naleznete v sekci muzea).

Česká Skalice
Vzdálenost: 39 km
Kontakty: www.ceskaskalice.cz
 
 

Rýchory

 

Horský hřeben mezi Horním Maršovem, Žacléřem a Svobodou nad Úpou tvoří nejvýchodnější část Krkonoš. Díky svému přírodnímu bohatství byl vyhlášen přírodní rezervací. K nejvýznamnějším vrcholům hřebene patří Dvorský les, Mravenečník a Český vrch. Na úbočí hřebene se v 16. až 18. stolení těžilo zlato a stříbro, odtud pramení název Zlaté Rýchory. Ve vyšších polohách se tady dochoval bukový prales a vzácné lokality původní květeny (Rýchorská Květnice). Dříve dřevařská obec Rýchory je klasickým příkladem horské obce. Vznikla koncem 16. století v důsledku mohutných lesních těžeb pro potřeby dolů v Kutné hoře. Tradiční horská zástavba je zde bez jakéhokoliv řádu volně rozprostřena po loukách. Její součástí je i vrchol Rýchor s Rýchorskou boudou (dnes se zde můžete občerstvit a ohřát) a Rýchorským pralesem. Hřebenem prochází naučná stezka Rýchory, která má 10 zastávek a prochází nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Trasa je vedena po turisticky značených cestách, dlouhá je asi 6 km.

Rýchory
Vzdálenost: 21 km
Otvírací doba: od 1. května do 31. října
Kontakty: rychory.ceskehory.cz
 
 

Podzemní labyrint Sněžky - Obří důl

 

Právě tady, v útrobách Sněžky, vznikaly pověsti o ukrytých Krakonošových pokladech. Po vydobyté rudě zůstaly rozsáhlé komory, labyrint chodeb, šachty a vysoké komíny. Vše můžete spatřit na vlastní oči včetně původního důlního zařízení a replik nářadí. Vstup do důlního díla je u bývalé boudy Kovárna, na modré turistické značce, ve stoupání na Slezskou boudu. Cesta z centra Pece pod Sněžkou sem trvá necelou hodinu a půl. Do podzemí se vstupuje v desetičlenných skupinkách. Vstupenku je možné koupit na místě. Na místě bývalé boudy Kovárna u odpočinkových laviček, kde si vás vyzvedne průvodce, je nutné být asi 15 minut před zahájením exkurze do podzemí.

K výběru jsou dvě trasy podzemím. Trasa A, kterou zvládne každý návštěvník a trasa B pro náročné a odvážné.

Podzemní labyrint Sněžky
Otvírací doba: červenec – srpen (Čt – Ne)
vstup do podzemí: vždy v 10, 11:30, 13, 14,30 a 16 hodin
Kontakty: www.speleoalberice.cz
tel.: 499 736 130
 
 

Obří akvárium v Hradci Králové

 

ENVI DŮM s Obřím akváriem v samém centru Hradce Králové má svým návštěvníkům nabídnout bezprostřední kontakt s tropickou přírodou, chvíle odpočinku a sportu. Jedná se o největší sladkovodní akvárium. Kromě obřího akvária s podvodním tunelem a deštným pralesem nabízí ENVI DŮM také videoprojekci přírodních krás na obří obrazovce v "Projekci U rejnoka". Pokud byste byli po prohlídce příliš znaveni je pro Vás připraveno Café Piraňa", kde se můžete občerstvit a přitom pozorovat dravé pirani. V objektu se též nachází rodinné sportoviště s ricochetovým kurtem, saunou a posilovnou, které nabízí aktivní odpočinek v soukromí s celou rodinou.

Obří akvárium v Hradci Králové
Vzdálenost: 62 km
Otvírací doba: Út – Ne (9–18 hodin), o prázdninách i v Po (11–16 hodin)
Kontakty: www.obriakvarium.cz
tel.: 495 534 555